Białko czy gainer, co lepsze na budowanie masy mięśniowej?

Białko serwatkowe czy Gainer co jest lepszym wyborem przy rozbudowywaniu masy mięśniowej? Czym są te produkty i jak powinno się je stosować? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Czym jest białko serwatkowe? Kto powinien przyjmować odżywkę białkową?

Białko serwatkowe jest najczęściej spożywanym suplementem na świecie, jest pełnowartościowym źródłem białka zawierającym wszystkie niezbędne aminokwasy. W produkcie mieści się od 75 do ponad 95%  białka w zależności od rodzaju producenta. Białka serwatkowe zalecane są wszystkim osobą uprawiającym trening (ogółem sport), niezależnie od tego czy chcą rozbudowywać swoją masę mięśniową czy też redukować tkankę tłuszczową. Zadaniem odżywek białkowych jest uzupełnić niedobór białka w diecie (zbyt duża ilość białka w diecie w diecie nie jest zdrowe dla organizmu). Należy pamiętać, że spożywanie białka w zbyt dużej ilości nie przyspieszy efektu. Osoba ćwiczącą zaleca się stosować ok. 2,5 g białka na kilogram masy ciała.

Czym jest gainer? Kto powinien przyjmować gainery?

Gainer jest odżywką węglowodanowo – białkową. Przyjmuje się że stosunek węglowodanów do białka jest 4:1.
Stosunek może być większy lub mniejszy w zależności od producenta. Odżywka węglowodanowo – białkowa (Gainer) został stworzony z myślą o osobach, którym ciężko jest nabrać masę mięśniową. Duża ilość węglowodanów zaopatrzy twój organizm w energie, natomiast białka wystarczy by rozbudowywać masę mięśniową.
Gainer jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które dużo nie pomieszczą w żołądku. O wiele łatwiej jest wypić szejka, niż zjeść pełnowartościowy posiłek.

Czy można stosować jednocześnie obie te odżywki?

Jeśli masz bardzo duże zapotrzebowanie kaloryczne to tak, jedno nie wyklucza drugiego. Spożycie kalorii z posiłków jest nie lada wyczynem. W życiu jest dużo sytuacji, w których nie dasz rady zjeść posiłku, wtedy możesz go zastąpić odżywką.

Co jeśli liczę kalorie? Co lepiej stosować

Jeśli liczysz kalorie to na pewno wiesz, że dostarczenie odpowiedniej ilości węglowodanów do organizmu jest znacznie łatwiejsze niż dostarczenie białka. W tym przypadku odżywka-białko serwatkowe jest idealnym rozwiązaniem problemu niedoboru białka w diecie. Jeśli natomiast podczas liczenia kalorii, masz problem z osiągnięciem wymaganej ilości węglowodanów, gainer będzie w nas raz. Pamiętaj tylko, aby nie przekraczać wymaganej puli kalorycznej w ciągu dnia.
Jeśli liczysz kalorie to na pewno wiesz, że o wiele łatwiej jest dostarczyć odpowiednią ilość węglowodanów do organizmu. W tym przypadku odżywka białkowa jest dobrym rozwiązaniem przy niedoborze białka w diecie. Jeśli masz problem z osiągnieciem ilości węglowodanów, gainer będzie w sam raz.

Podsumowanie.

Jeśli w ciągu dnia masz problem osiągnąć wymaganą ilość kalorii, odżywka białkowa, bądź gainer na pewno Ci to ułatwi. W przypadku gdy nie liczysz kalorii i masz problem nabrać masę mięśniową, lepszym rozwiązaniem będzie gainer. Pamiętaj że na samych odżywkach masy nie zrobisz, wszystko zależy od spożywanych mikroskładników (BWT). Osobom, którym nie jest trudno nabrać masy, zaleca się stosować białko serwatkowe, aby nie przesadzić z ilością kalorii.