Jak się motywować

Techniki motywacyjne oraz podejście do motywacji, które tu prezentuje są owocem moich wieloletnich zmagań z samym sobą. To również owoc obserwacji, jakie przeprowadziłem na wielu osobach. Pojęcie „motywacja” obecnie jest dość mocno eksploatowane.
ZMIEŃ PUNKT WIDZENIA.
Pierwszą z blokad, jaka stoi nam na przeszkodzie do działania to nasze chore przekonania o nas samych jak i o świecie który nas otacza. Jeżeli sądzisz, że nieszczęście jakie Cię spotyka jest winą innych osób to jesteś w błędzie. To ty decydujesz o swoim życiu. Możesz mieć różne warunki początkowe, jednak to ty odpowiadasz za swój los. Następnym przykładem myślenia, które paraliżuje wzbudzenie motywacji jest zamartwianie się rzeczami na które nie mamy wpływu. Jeżeli uważasz, że praktycznie od Ciebie nic nie zależy to w jakim celu masz coś w ogóle robić? Jak w takich sytuacjach zdobyć motywację? Osoby które żyją takim tokiem myślenia, czekają tylko na łut szczęścia i robią tylko to co pozwala im przetrwać. Nie ma szans aby w takim przypadku zapłonęła choć malutka iskierka motywacji.
ZBADAJ SIĘ!
Brak motywacji do działania bądź nieumiejętne podejmowanie najprostszych decyzji. Ciągły brak wiary siebie oraz niska samoocena. Na dodatek bez owocne próby pracy nad samym sobą. Jeżeli teraz napisałem coś o Tobie, to istnieje spora szansa, że powinieneś się leczyć na depresje lub dystymię. Warto pójść do psychologa czy też nawet do psychiatry by zdiagnozować czy problem z brakiem motywacji nie tkwi gdzieś głębiej.
O CO CI CHODZI?
Jak można motywować się do czegoś, kiedy nie ma się nawet pojęcia czego się chcę od życia? Nikt nie powiedział, że wie się to od razu. Albo, że się nigdy to nie zmienia, ale bez punktu zaczepienia ciężko jest się kierować swoim życiem. „Poznaj samego siebie”- to starożytne zawołanie, które nadal ma moc. Nie da się motywować do działania jeżeli nie wie się czego tak naprawdę się chce.
NIE DYSKUTUJ.
Dobra to teraz załóżmy, że wierzysz, że coś w twoim życiu od ciebie zależy. Także mniej więcej już wiesz czego chcesz od życia. Wracasz właśnie ze spotkania z kolegami. Zaczynają cię nachodzić ambitne myśli. Przez twoją głowę przemykają różne plany, marzenia. Gdy dochodzisz do domu, zaczynasz myśleć, że jutro wprowadzisz je w swoje życie. Powiedzmy, że kac nie pogrążył Cię i dalej chcesz zabrać się do działania. Najprawdopodobniej nie będzie ci się chciało, bo lepiej się myśli niż działa zaczynasz już pewnie wymyślać różnego rodzaju wytłumaczenia. Uwierz, że jeśli nie chce ci się to będziesz w stanie wymyślić najbardziej absurdalne argumenty za tym , by nie zabrać się do działań.
   
    Wspólna motywacja
Razem ze swoim znajomym motywujcie się wzajemnie, zachwalajcie swoje wyniki, podawajcie sobie wzajemnie pomocną dłoń, razem zawsze raźniej. Wspólnie odnoście pozytywne wyniki.
KOŁO RATUNKOWE.
Nie kiedy jest faktycznie tak, że coś stanie nam na przeszkodzie do realizacji danego planu. Warto sobie wymyślić jakiś zastępczy plan działania. Powiedzmy, że gdy nie udało nam się wykonać jakiejś czynności to w zamian postarajmy się nadrobić to w jakiś inny sposób aby nie czuć frustracji ani wyrzutów sumienia. Nie musi być to zadanie analogiczne. Można to potraktować również jako pokutę. Chodzi o to, że frustracja to wielki wróg motywacji. Taka metoda pozwana tego uniknąć.
ZAZDROŚĆ-wykorzystaj ją.
Zazdrość czasem przynosi wiele pożytków, zwłaszcza wtedy kiedy przełoży się ją w pasję. Tak samo może być z innymi emocjami. Jak wielu facetów potrafi swój gniew wyładować na siłowni.
Muzyka, a motywacja?
Pewnie, poszukaj muzyki, która Cię motywuje do działania, mocna energiczna muzyka wpływa pozytywnie na motywacje, sami sprawdźcie.